بسته‌ی پیشنهادی شهردار کرمان برای رونق‌ِ ساخت‌و‌ساز تصویب شد

در .

در نشست عمومی شورا؛

بسته‌ی پیشنهادی شهردار کرمان برای رونق‌ِ ساخت‌و‌ساز تصویب شد

در نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان، با پیشنهاد شهردار کرمان مبنی بر تعدیل محاسبه‌ی عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان به‌صورت پلکانی موافقت شد.

 در این نشست که با حضور رییس و سایر اعضای شورا، شهردار کرمان، معاون مالی و اقتصادی شهردار، معاون معماری و شهرسازی شهردار و معاونان معماری و شهرسازی شهرداری‌های مناطق برگزار شد، رییس شورای اسلامی شهر کرمان با بیان این‌که مبنای محاسبه‌ی عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان، دفترچه‌ی ارزش معاملاتی است که همه‌ساله ازسوی اداره‌کل دارایی استان اعلام می‌شود، گفت: با توجه به افزایش نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان براساس ارزش معاملاتی، دولت چندسالی است که ضرایبی را برای تعدیل نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان در نظر می‌گیرد، اما علی‌رغم در نظر گرفتن ضریب ابلاغ‌شده ازسوی دولت، نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان براساس دفترچه‌ی ارزش معاملاتی، افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

محمد فرشاد، افزود: این موضوع در جلسات متعدد کارشناسی در شهرداری مورد بررسی قرار گرفته و شهردار کرمان و همکارانش برای جلوگیری از فشار اقتصادی به شهروندانی که قصد ساخت‌و‌ساز دارند و هم‌چنین برای تشویق مردم به ساخت‌و‌ساز، بسته‌ی تشویقی‌ای به شورای اسلامی شهر کرمان ارایه کرده‌اند.

رییس شورای اسلامی شهر کرمان با تأکید بر این‌که شورا و شهرداری هیچ مصوبه‌ای برای افزایش عوارض صدور پروانه‌ی ساختمانی صادر نکرده‌اند، گفت: افزایش نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان به این دلیل است که معیار محاسبه‌ی این عوارض، ارزش معاملاتی املاک و ضریبی است که دولت اعمال می‌‌کند.

فرشاد افزود: این موضوع در جلسات تخصصی شورای اسلامی شهر نیز مورد بررسی قرار گرفت و کارشناسان شهرداری و شورا به این نتیجه رسیدند اگر شهرداری مرّ قانون را در این زمینه اجرا کند، عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان افزایش زیادی پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: بر این اساس در تیرماه، 45 درصد ضریب مربوط به امسال، 75 درصد تعدیل شود و این نرخ تا پایان سال به‌صورت پلکانی افزایش یابد.

 تشویق مردم به ساخت‌‌و‌ساز با تعدیل عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان

شهردار کرمان نیز در این نشست گفت: اِعمال بسته‌ی پیشنهادی شهرداری کرمان در رابطه با عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان، علاوه بر تعدیل افزایش نرخ عوارض، موجب تشویق شهروندان به ساخت‌و‌ساز خواهد شد.

سیدمهران عالم‌زاده با بیان این‌که شهرداری باید عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان را براساس دفترچه‌ی ارزش معاملات که ازسوی اداره‌کل دارایی ابلاغ می‌شود، محاسبه کند، گفت: دولت هرساله برای تعدیل نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان، ضرایبی را اعمال می‌کند که این ضرایب در سال 95، 100 درصد، در سال 96، 85 درصد و امسال، 45 درصد است.

وی با اشاره به عدم اعمال ارزش معاملاتی ابلاغ‌شده در سال‌های گذشته گفت: در صورت اجرای قانون و اعمال ضریب 45 درصد در سال‌جاری، نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان افزایش زیادی پیدا می‌کند؛ بنابراین، بسته‌ی پیشنهادی برای تعدیل نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان، به شورا ارایه شده که به‌صورت پلکانی است و در ماه‌های مختلف فرق می‌کند.

شهردار کرمان افزود: به‌دلیل این‌که نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان کاهش پیدا کند و ازسوی دیگر شهرندان نیز به ساخت‌و‌ساز تشویق شوند و زودتر به شهرداری مراجعه کنند، افزایش نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان به‌صورت پلکانی پیشنهاد داده شده است.

عالم‌زاده ادامه داد: هم‌چنین جرایم کمیسیون ماده 100 نیز مشمول تخفیف و تعدیل قرار خواهد گرفت.

وی در خصوص بسته‌ی پیشنهادی شهرداری بیان کرد: براساس این بسته‌ی تشویقی، ضریب 45 درصد مربوط به امسال، در تیرماه 75 درصد تعدیل می‌شود و تا اسفندماه به 55 درصد می‌رسد.

شهردار کرمان با بیان این‌که نرخ ارزش معاملاتی تاکنون اعمال نشده؛ بنابراین، قیمت‌ها پایین و ناعادلانه است، گفت: هم‌چنان که خدمات مهندسی، درصدی از ارزش ساخت‌و‌ساز است، عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان هم باید درصدی از ارزش ملک و ارزش ساخت‌و‌ساز باشد.

عالم‌زاده ضمن تشکر از برگزاری جلسات متعدد توسط کمیسیون برنامه، بودجه و منابع پایدار شورا برای بررسی بسته‌ی پیشنهادی شهرداری کرمان گفت: این موضوع در نشستی با حضور معاون امور عمرانی استاندار و فرماندار کرمان نیز مطرح شد و مورد موافقت مدیران استان قرار گرفت.

وی در خصوص چرایی پلکانی بودن این پیشنهاد نیز گفت: مدیریت شهری باید به ساخت‌و‌ساز نظم بدهد؛ ضمن این‌که خوش‌حسابی در پرداخت عوارض نیز برای ما اهمیت دارد؛ بنابراین، افرادی که پرداخت عوارض را به پایان سال موکول نمی‌کنند، باید از مشوق‌های بیشتری برخوردار شوند.

شهردار کرمان به فرار سرمایه از حوزه‌ی مسکن و رفتن به‌سمت حوزه‌های ارز و سکه نیز اشاره کرد و گفت: با اعمال این بسته‌ی پیشنهادی، افرادی که زودتر برای دریافت پروانه ساختمان مراجعه می‌کنند، می‌دانند که مراجعه‌ی سریع‌تر آن‌ها نسبت به ماه‌های پایان سال، سودآور خواهد بود.

در ادامه‌ی این نشست، اعضای موافق و مخالف پیشنهاد شهرداری به ارایه‌ی نظرات خود پرداختند.

در ادامه، درخصوص اجرای شیوه‌ی پلکانی افزایش نرخ عوارض صدور پروانه‌ی ساختمان، رأی‌گیری شد و این شیوه به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر کرمان رسید.

هم‌چنین مقرر شد بسته‌ی پیشنهادی شهرداری مبنی بر تعدیل 75 درصد از 45 درصد ارزش معاملاتی ابلاغ‌شده ازسوی دارایی در تیرماه و 72.5 درصد از 45 درصد ارزش معاملاتی ابلاغ‌شده در مردادماه اعمال شود.

درخصوص مابقی ماه‌های سال نیز مقرر شد جدول پیشنهادی شهرداری مورد بررسی مجدد قرار گیرد و در صورت عدم ارایه‌ی جدول جایگزین، جدول فعلیِ ارایه‌شده ازسوی شهرداری مبنی بر افزایش ماهانه 2.5 درصد در نرخ صدور عوارض پروانه‌ی ساختمان تا پایان سال، ملاک عمل باشد که بر این اساس نرخ تعدیل در اسفندماه به 55 درصد خواهد رسید.

هم‌چنین پرونده‌هایی که تا تاریخ 31 خرداد 97 در سیستم عوارضی شهرداری ثبت شده‌اند، به همین روش محاسبه خواهند شد.

در خصوص تقاضای تقسیط بدهی افراد به شهرداری، مصوب شد با توجه به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، براساس نرخ شورای پول و اعتبار و نرخ سود سال‌جاری اقدام شود؛ ضمن این‌که هرگونه افزایش یا کاهش نرخ سود در سال‌جاری ازسوی بانک مرکزی، از تاریخ ابلاغ، اعمال خواهد شد.